Určitě se se mnou shodnete na tom, že peníze jsou dobrá, ne-li přímo skvělá věc. Jejich vlastnění dává člověku nesporné výhody, jichž lze využít už všem notoricky známými způsoby.

Peníze jsou tedy lidmi ceněné. Pokud se o tom tedy bavíme všeobecně. Protože si musíme přiznat i to, že ne všem se dostává stejné přízně veřejnosti. A to proto, že lidé neposuzují peníze pouze podle toho, jak fyzicky vypadají, ale hlavně podle toho, co tyto mohou nabízet. A proto jsou tu peníze, jež by chtěl mít každý, stejně jako ty, jež nikdo zbytečně neshání a nedrží je ve vlastnictví, pokud právě tyto nepotřebuje a pokud má na výběr.

Co rozhoduje o popularitě peněz jednotlivých zemí?

  1. Záleží pochopitelně v první řadě na tom, kolik si toho lze za konkrétní bankovku či minci koupit. To dá rozum.
  2. Pak záleží na tom, jak rychle taková měna ztrácí svoji hodnotu. Protože je tu jak známo třeba inflace, jež bývá u různých měn v různých dobách různá.
  3. Důležitá je i možnost uvedenou měnu využít. Je-li některá používaná ve vlastní zemi, je zajímavější než ta, jíž se platí až v exotických dálavách, zajímavější je měna, jíž lze platit v nemalé části světa, než ta, která platí jen na nevelkém území.
  4. Určitou roli sehrává třeba i tradice, již určitá měna má, dlouholetá existence je vždy signálem větší důvěryhodnosti než něco čerstvě zrozeného.
  5. Je logické, že zájem o měnu ovlivňuje i politická, ekonomická a jiná situace v zemi, v níž se určitá měna využívá.
  6. Svůj význam může mít i to, zda je taková měna krytá něčím konkrétním nebo je její hodnota ryzí fluidum.

Je tedy celá řada faktorů, jež ovlivňují zájem o určitou měnu a kvůli nimž o ni jeví lidé zájem či naopak nezájem. A je nasnadě, že peníze stojí a padají s důvěrou, již k ní lidé mají. A když se tak nad tím zamýšlíme, není tu něco zase až tak docela v pořádku. Když je nemálo lidí, kteří dávají před klasickými penězi vydávanými státy a centrálními bankami přednost virtuálním měnám, jejichž předností je to, že nezávisejí na mocných tohoto světa.