I když se u nás dnes žije daleko lépe než kdykoliv v minulosti, je spousta lidí přesvědčena o pravém opaku. A zatímco mají někdy lidé pravdu v tom, že se jim skutečně nežije dobře, jindy mají jenom přehnaná očekávání a považují za chudobu i to, co má ke skutečné chudobě velice daleko. A jakmile je někdo v nouzi nebo je aspoň přesvědčen o tom, že je jeho život chudý, napadají ho třeba i myšlenky týkající se půjček. Protože kdyby si člověk půjčku vzal, pak by měl peněz víc a mohl by lépe žít…

A tak se naši lidé pořád více zadlužují. Někdo kvůli dražším potravinám a energiím, někdo kvůli dluhům, které se něčím musí splatit… Je prostě spousta důvodů, kvůli kterým lidé po půjčkách touží. Vždycky se může najít něco, na co by bylo potřeba mít o něco víc peněz.

A půjčky? Ty jsou od toho, aby se lidem poskytovaly. Aby si finanční ústavy, které je nabízejí, vydělaly. A tak je logické, že se nabídky všemožně přikrášlují, aby byly pro potenciální zájemce přitažlivější. A někdy se tu dokonce slibuje to, co se ve skutečnosti nedodrží.

Naši lidé se prý zbytečně zadlužovat nechtějí, ale někdy nezbývá ani vysloveným odpůrcům půjček jiné řešení. Protože se může zdražit to či ono, mohou poklesnout příjmy. A údajně asi čtvrtina našinců zkrátka někdy nemá jinou možnost než si půjčku vzít. Jinak by se s penězi nevyšlo. A tak by měli dotyční aspoň zodpovědně porovnávat parametry nabízejících se půjček, aby nepochybili. Protože nejde často o zanedbatelné částky, a každý by tak měl už před využitím možnosti půjčit si vědět, zda určitou nabídku zvládne splácet a co to bude pro něj konkrétně znamenat.

Mělo by to být takové, ale mnohdy tomu tak není. Lidé sice mají ponětí o existenci poplatků, úroků, RPSN a splátek, ale prý jen necelých dvacet procent našinců může oprávněně konstatovat, že zvládnou splácení. Zatímco další lidé si tím nejsou zrovna moc jistí a většina o půjčku ani neusiluje, protože by splácení nezvládla.