Jestli jsme si za koronavirové pandemie a tuto provázejících lockdownů nemohli my Češi jako celek na něco stěžovat, byly to peníze. Jistě, bylo mezi námi i dost těch, které ona doba ruinovala a třeba i zruinovala, ale jako národ jsme si finančně docela polepšili. Aspoň tedy co se výše úspor týká. Často jsme se báli utrácet v obavách z budoucnosti, často jsme neměli ani kde utrácet, protože se spousta obchodů a dalších něco nabízejících provozoven uzavřela z vůle mocných nebo i kvůli něčemu jinému, a tak jsme si našetřili docela velké peníze. A byla docela radost hledět na naše úspory, které jsme si pochopitelně ukládali často do bank.

Ale co dnes? Dnes už se na takové úspory natolik nadšeně nedíváme. Jednak proto, že o ně zase mnozí z nás přišli, a jednak proto, že ty, co nám zbyly do dnešních dní, zoufale chřadnou. Kvůli inflaci, jež je na vině tomu, že se ztrácí hodnota měny, a tedy i toho našetřeného.

Inflace nám znehodnotila úspory z dřívějška. A znehodnocuje nám je i nadále, i dnes. A v nejbližší budoucnosti tento trend zjevně přetrvá.

Našinci s penězi tak mají stále nižší kupní sílu. Při dosavadním růstu cen si toho můžeme dovolit míň a míň. A kdo si spoří, ten aby se při tom cítil pomalu jako blázen. Protože za peníze, které se hned neutratí, toho máme postupně možnost získat čím dál méně.

A nejde rozhodně o banalitu. V našich bankách máme my lidé uloženy stále stamiliardy korun, přes půl bilionu korun nám leží v penzijních fondech. A tam všude se na tom tratí. A ani případné současné výhodnější vkladové produkty nejsou žádný zázrak, který by dokázal peníze před znehodnocováním uchránit. Jsou lepší než běžné účty, ale to na věci nic nemění.

A tak musíme být vděční za spořicí účty, kde dostaneme vyšší úrok, jenže při současném splnění určitých podmínek, jež nemusí být naopak pro leckoho výhodné, můžeme sázet i na termínované účty, kde sice dostaneme něco navrch, jenže je nám pro změnu omezena dostupnost takto uložených peněz časově.

A tak jsme na těchto uložených penězích přišli za poslední rok asi o půl miliardy korun jejich reálné hodnoty. A jestli dřív platilo, že kdo šetří, má za tři, dnes platí spíše, že kdo šetří, má…