Málokdo asi ví, že se rozhlasové a digitální šíření se platí v jednom? Je to docela paradox, protože většina lidí doma asi moc rádio neposlouchá v dnešní době, ale jistě jste si všimli, že kdo má chytřejší televizi, tak v menu nabídce máte možnost i přes televizi poslouchat rádio a i když jej neposloucháte, tak za něj musíte vždy zaplatit koncesionářské poplatky, to je nutné.

Neplatí to naopak

Nemusíte se obávat, že byste za poslouchání rádia zároveň platili poplatky za televizi, to není reálné, když si ale na druhou stranu pustíte přes internet rádio, tak nemusíte platit nic, protože internet není považován za přijímač. Jedná se o poplatek 45 Kč za rádio a 135 Kč je za televizi. Jsou to veřejnoprávní média.

Co se vlastně považuje za televizi nebo přijímač?

  • Je to jakékoliv zařízení, které je schopno přijímat satelitní, pozemní či kabelové vysílání. Každý televizní kanál je závislý na reklamách, které tvoří jejich největší příjmy. Veřejná média na takovýchto poplatcích od reklamních společností nejsou závislá, proto potřebují někde brát příjem na to, aby fungovaly, a je to právě formou poplatků. Je to ale stejně hodně malá částka za to, co všechno můžete v televizi vidět, co všechno vám otevírá za skvělé možnosti a nové příležitosti a když si vezměte fakt, že ji máte skoro celé dny zapnutou, tak co byste dělali, kdybyste ji neměli?

Výnosy

Výnosy i náklady za rok 2018 činí 6,457 miliard korun českých. Z toho poplatky činily neuvěřitelnou částku 5,77 miliardy korun, což je obrovská částka a bez toho by to asi, jak je vidět na obratu, nešlo. Jsou zde lidé, kteří jsou pro zrušení těchto koncesionářských poplatků, některým je to jedno a někteří jsou zase pro to, aby to tak zůstalo. Jak si stojíte vy v tomhle sporu? Jste pro zachování poplatků či nikoli?

Přihláška

Pře internet se můžete k placení poplatků dobrovolně přihlásit či odhlásit. Pokud nekamarádíte s internetem a raději si všechno řešíte osobně, tak je dobré si to vyřešit přes poštu, kde vám v tomhle ohledu poradí.