Dlouhodobě se u nás mluví o ekologii. A nejen že se o ní mluví, ale docela dost se toho v jejím zájmu i udělalo. Leckdo přiložil svou pomyslnou ruku k dílu, zamyslel se nad sebou a začal se v průběhu let chovat o poznání ekologičtěji než dříve.

Kdo si pamatuje ještě socialistické časy, možná si vzpomene, jak jsme se nejednou zalykali ve smogu. Jak to u nás v zimě páchlo ze všech stran kouřem vznikajícím při spalování fosilních paliv, především uhlí. Kam se na to nejednou hrabaly i cigarety značky Start! Ale jak léta běžela, mnozí z nás na zmíněná paliva zanevřeli a přesedlali na ekologičtější vytápění, tedy na elektřinu nebo plyn. Navzdory větší finanční náročnosti.

A dnes? Dnes jako bychom se zase vraceli do oněch dřívějších časů. A to nikoliv proto, že by nám byl čistý vzduch nepříjemný nebo že by se nám stýskalo po páchnoucím kouři, kyselých deštích a dalších nepříjemnostech.

V současnosti prostě roste inflace a dramaticky tak zdražují třeba právě elektřina a plyn. Ale máme zimu na krku a mrznout se nám nechce, a tak si zase topíme víc a víc dřevem a uhlím. A to natolik hojněji, že se to projevuje i na nedostatku kotlů právě na dřevo. A protože se mají energie zdražovat i nadále a cena dřeva je tradičně nejvýhodnější, bude podobný trend zřejmě ještě pokračovat.

Dřevěných pelet se prodává o celé desítky procent víc než dřív, a není divu. Je to zdroj tepla, u kterého se tolik nezapotíme, až budeme platit účty. A o to jde dnes především. Protože už teď je dráž a dráž, nedostatek peněz pociťuje kdekdo a prý bude v příštím roce ještě hůř. A žít se chce.

A tak se z finančních důvodů vracíme do dob, kdy tu bylo často dusno, a to nejenom kvůli totalitě. Vracíme se do minula, a to proto, že potřebujeme vyjít s penězi.

Ale nejednou ani s levnějším palivem neušetříme. Protože je tu pro změnu tlak na povinnou výměnu starých kotlů za nové. A to znamená výdaje v nemalé výši. A díky čemu tu nakonec ušetříme? Snad jen díky tomu, že jsou moderní kotle a kamna nedostatkové.