My lidé pochopitelně jen neradi platíme daně. Máme pocit, a to mnohdy oprávněný, že si náš stát od nás tolik peněz nezaslouží, respektive že nám za ně nenabízí dost. A jsme potom rádi, když se ukáže, že máme přeplatek na daních. Samozřejmě se v takovém případě neradujeme z toho, že jsme státu odvedli víc, než kolik bylo naší povinností, ale z toho, že nám bude takový přeplatek vrácen. A těšíme se, až se tak stane. Přece státu svoje peníze jen tak nenecháme!

Ale pokud někomu z nás v této době přijde SMS zpráva nebo mu zavolají, že má přeplatek na daních, který dostane zpátky, měl by rozhodně zbystřit. To totiž není něco, co by mělo cokoliv společného s našimi finančními úřady. Jedná se o podvodnou činnost, jíž se chce někdo na lidech nezákonně obohatit.

Takové telefonáty či SMS od falešných zaměstnanců finančních úřadů sice nabízejí možnost vrácení přeplatků na daních, ale jsou tu uváděné odkazy na falešné stránky Finanční správy a ministerstva se žádostí, aby se tu lidé přihlásili svou bankovní identitou a sdělili zde své citlivé osobní informace či přístupové údaje ke svému internetovému bankovnictví. A dál už není co dodávat, že? Podvodníci se tak dozví od oběti, jež se nechá napálit, vše potřebné pro vybílení účtu, což také učiní.

A tak je potřeba zas a znovu připomínat, že finanční správa podobným způsobem nikdy nepostupuje. Netelefonuje s pomocí hlasového automatu, neposílá SMS s odkazy na internetové stránky ani nepožaduje citlivé osobní informace či přístupové údaje k něčímu internetovému bankovnictví. Takže stane-li se to, jedná se zaručeně o podvod. Na který je nejlepší nereagovat a ignorovat to. Protože každý, kdo by se tu nechal zlákat, na svou chybu doplatí. A namísto nějakého vráceného přeplatku o peníze přijde. Což pochopitelně nikdo z nás nechce. Vyjma oněch podvodníků.