Přišla nová vláda, která působí aspoň na první dojem rozumněji než ta předchozí. A i když se to pochopitelně kdekomu z nás líbit nebude, uvažuje tato už i o tom, jak dát v rámci možností do pořádku státní rozpočet, který zdědil po předchozích vládách jenom nebývalé dluhy. Leccos se v ekonomice zakazovalo a leckdo se kvůli tomu nadměrně finančně podporoval, strkaly se nemalé peníze navrch důchodců, státním zaměstnancům, sociálně slabým i takzvaně sociálně slabým, a teď je právě čas, kdy se mají navršené dluhy splácet.

A protože je dluh velký, budou se muset omezovat státní výdaje. A podle Národní rozpočtové rady ani to nebude stačit a zřejmě se budou muset zvýšit i daně, aby měl stát potřebné příjmy. Jenom tak se prý v současnosti dají konsolidovat státní finance

Strukturální deficit státu za letošní rok se prý bude pohybovat kolem úrovně 5,3 procenta, což bude 320 miliard korun, a to se musí zaplatit, to nespasí pouhý ekonomický růst. Něco z deficitu sice zachrání větší příjmy z příjmů fyzických osob, tedy prý očekávaných sedm miliard korun z daní a třicet miliard ze zdravotního pojištění, ale zase se prý zkomplikuje ekonomika kvůli protikoronavirovým opatřením a bude se pomáhat domácnostem zasaženým enormním zdražováním cen energií.

Ministerstvo financí chce prostě do roku 2024 snížit deficit hrubého domácího produktu z 5,3 procenta na 3,9 procenta. Což sice pochopitelně také není ideální výsledek, ale buďme v tuto chvíli rádi aspoň za to

A tak se prý dočkáme dvou- až tříměsíčního provizoria, protože bude chtít nová vláda předělat návrh rozpočtu, který tu zůstal po vládě minulé. A pak se kromě škrtů máme dočkat i reformy systému důchodového pojištění, i dosažení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

To zase bude lidí, kteří budou nadávat na poměry a na vládu! Protože budou muset žít za svoje, a navíc platit své dluhy, které jim nevadily, dokud se jim dávalo.