Donedávna tady panovala jistá spravedlivá nespravedlnost. Zatímco zpravidla muži odcházeli do důchodu a pobírali zde vyšší částky, zpravidla ženy se musely spokojit s důchody nižšími. A za tímto problémem vězela skutečnost, že někdo (a to většinou právě ženy) musel během svého produktivního života po léta pečovat o své děti. A doba, po kterou se dotyčné věnovaly svým dětem, namísto aby chodily do práce a dělaly kariéru, se pak podepisovala na tom, jaký důchod jim byl nakonec vyměřován. A samozřejmě šlo o negativní dopady.

Pak se naše vláda rozhodla to takovým (hlavně) ženám kompenzovat takzvaným výchovným. Jeden z rodičů, ten, kdo se staral o potomstvo především, dostává od loňského roku za každé vychované dítě v důchodu pětistovku takzvaného výchovného měsíčně navíc. Což může ženám znatelně vykompenzovat ztrátu na důchodu, kterou utrpěly kvůli zmíněné mateřské dovolené.

Doby se ale mění neustále. A byť mají ženy i nadále menší důchody a starají se většinou o potomstvo, čímž jim hrozí v důchodu nižší životní standard, už se to zase má měnit. Tentokrát ale k horšímu. Nepotrvá už ani tři roky a zase to prý bude jinak. Výchovné má být nahrazeno jakýmsi fiktivním vyměřovacím základem za dobu strávenou na rodičovské, který bude vycházet z celorepublikové průměrné mzdy v daném roce, a má být poskytováno teprve od třetího vychovaného dítěte. Podle návrhu penzijní reformy ministra práce a sociálních věcí Jurečky už se prostě za první a druhé dítě důchodci pětistovkového výchovného nedočkají. A ti, kdo už ho pobírají, budou muset zapomenout na jeho pravidelnou valorizaci. Protože stát nemá peníze, s výchovným se při finančních hledání zdrojů nepočítalo a jaksi není kde na něj brát.

Takže se vše vrací do zajetých kolejí. Kdy se zkrátka nevyplácí si děti pořizovat, a to nejen proto, že je jejich zajišťování drahou záležitostí, ale i proto, že člověka připraví o část důchodu.