Dnešní lidé jsou nabádáni, aby si šetřili na důchod, aby se nespoléhali jenom na penzi, kterou jim v dané chvíli vypočítá a počne vyplácet tatíček stát. A když se podíváme na to, kolik důchodci od státu pobírají, musíme vesměs potvrdit, že je třeba šetření v takzvaném třetím penzijním pilíři docela dobrá možnost, jak si polepšit. Protože tady si lidé nejen odkládají vlastní peníze na později, ale jsou tu navrch i finančně podporováni od státu. Doposud všichni bez rozdílu, a to až do výše 340 korun měsíčně.

Jenže s tím má být právě od ledna příštího roku konec. Je totiž třeba šetřit státní rozpočet, a tak si dali odborníci tu práci a politici se rozhodli skoncovat s jednou zásadní, ale naprosto nelogickou záležitostí, kterou toto spoření má.

Tento třetí penzijní pilíř má totiž sloužit k tomu, aby si lidé v produktivním věku odkládali peníze, které by využili v penzi. Jenže ne vždy se právě to děje. Mnoho z těch, kdo sem peníze vkládají, už je totiž v důchodovém věku a pobírá penzi.  Co to znamená? Vlastně to, že sem tito lidé peníze vloží a zanedlouho je zase inkasují, ovšem už i se zmíněným státním příspěvkem. A toto spoření nevzniklo proto, aby si tu důchodci ukládali své peníze, které by se jim v kratičké lhůtě díky státním příspěvkům rozhojňovaly.

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, tak mají od nového roku automaticky o státní příspěvek přijít. Ten má zůstat pouze lidem, kteří si skutečně teprve šetří na důchod, který dostanou až v budoucnu. Tři čtvrtě milionu těch, kteří přispívají do třetího pilíře, tedy zhruba každý šestý člověk, který toto spoření na stáří využívá, přijde o tento benefit.

Ovšem to není jenom problém pro střadatele v důchodovém věku. To se s velkou pravděpodobností podepíše i na podnikání penzijních společností. Když totiž taková část jejich klientů přijde o onu důležitou výhodu, jakou je státní příspěvek, s velkou pravděpodobností ztratí zájem pokračovat tu v placení si pojištění. Nebude se jim to tak vyplácet, a tak vezmou svoje peníze a odejdou třeba ke konkurenci. A kdo ví, jak to pak s penzijními fondy a potažmo důchodci dopadne.