Úroková míra se vždycky vyjadřuje v procentech. Jedná se o procentní vyjádření zvýšení dlužné částky, a to za určité období, nejčastěji za rok.

Úrokovou míru, nebo také jiným slovem sazbu, vždy určuje věřitel. Pozor ale, úroková míra se může pro jednotlivé klienty mírně lišit.

Odvíjí se totiž nejenom podle toho, jaká je aktuální situace na finančním trhu, ale také podle výše hypotéky, hodnoty nemovitosti anebo podle délky fixace.

Úroková míra je tedy základním údajem, který by vás měl zajímat tehdy, když budete porovnávat jednotlivé půjčky.

Vyjádří totiž výši úroků, tedy peněz, které zaplatíte navíc.

 

Pochopit, co je to úrok a úroková míra je opravdu důležité. Proto si neváhejte pročíst jednoduchý příklad, díky kterému vše dobře pochopíte:

Pan Novotný se rozhodl pro půjčku u nebankovní společnosti. Měl zájem o 100 000 Kč. Dozvěděl se, že aktuální roční úroková míra je 5 %. Díky jednoduchému výpočtu zjistil, že za rok zaplatí o 5 000 korun více. Celkem tedy zaplatí 105 000 Kč, z čeho je sto tisíc jistina a pět tisíc úrok neboli odměna nebankovní společnosti za to, že peníze vypůjčila.

Jak vypočítat úrok?

Na základě úrokové míry si můžete snadno vypočítat i to, jak vysoký je úrok. Stačí použít jednoduchý vzorec. Dlužnou částku neboli jistinu vynásobte úrokovou mírou. Výsledek vydělte stovkou. Získáte číslo, které bude vyjadřovat výši úroku. Je to jednoduché, a přitom se vám to bude v praxi při porovnávání jednotlivých úvěrů opravdu hodit.

A jak je to s aktuální úrokovou mírou? Když budete mít zájem o půjčku u nebankovní společnosti, můžete očekávat úrokovou sazbu pohybující se přibližně okolo 15 % p.a.. Výjimečně jsou firmy, které nabízí úroky okolo 10 %. Známe poskytovatele, co Vám umí tuto nízkou sazbu nabídnout. Často umí I nižší. Je to výhodné vzhledem k tomu, že nebankovní hypotéky bývají bezúčelové, a tak snadno dostupné všem.

Spousta lidí si myslí, že lepší úrok by získali jen v bance. Dříve tomu tak bylo, avšak dnes je možné získat zajímavou nebankovní půjčku s úrokem někdy podobným, jako nabízejí banky. Nebankovní společnosti zkrátka začínají bankám šlapat na paty a někdy mají také zajímavé úrokové sazby.