Po několik let se u nás tradovalo, že se nám ekonomicky skvěle daří. A lidé měli ten pocit. Protože ceny nerostly a my jsme tak často neměli obavy z toho, že bychom snad na něco nemuseli mít dost peněz kvůli drahotě.

Pak se vládě ona stagnace cen a hrozící deflace přestala líbit. Protože stagnující nebo dokonce klesající ceny netlačily lidi k nakupování, ale k šetření, a to prý ohrožovalo výrobce, kteří někdy nenalézali odbyt. A tak bylo rozhodnuto, že se uměle dosáhne takzvané zdravé inflace. A i když se jí nakonec dosáhlo, my lidé jsme si opět nestěžovali. Ale to ne proto, že by nám rostoucí ceny nevadily, nýbrž proto, že to vládnoucí kruhy vyřešily vržením značného množství peněz navíc na trh. Lidé brali víc a nebyl tak zvláštní problém akceptovat i vyšší cenovou hladinu.

A pak přišel koronavirus. A vznikly značné ekonomické problémy. Které jsme ale leckdy nepociťovali, protože nás populistická rozhazovačná vláda nepotopila. Dávala peníze kdekomu, kdo byl vládními omezeními postižen, přidávala penzistům nad rámec zákona a podobně. A vzhledem k tomu, že se lidé báli a peníze raději neutráceli, si nemohli prodejci dovolit o mnoho zvednout ceny.

Ale teď už je zle. Populisté jsou od válu a začíná se projevovat to, co se mělo projevovat dříve, ovšem neprojevovalo se to kvůli zmíněné situaci. Dochází k růstu cen a zároveň nedostatečnému růstu mezd. Lidem už se neslibuje žádné další citelné zvyšování platů či penzí, a až dojede to, co rozhodla ještě minulá vláda, začne nám lidem téct do bot. Protože už teď se zdražuje a nejsou vyhlídky na pokles cen.

V příštím roce tak zdraží všem třeba elektřina či plyn. A to nejen těm, na které dolehly problémy se zkrachovalými dodavateli energií. Prý se má jednat obvykle o pár desítek až pár stovek ročně na regulovaných cenách, což je zaviněno růstem cen energií na burzách, ale nevylučuje se ani daleko větší růst cen, protože dodavatelé zvýšili cenu o polovinu až o sto procent. A když se k tomu přidají i další rostoucí ceny, budeme si muset utahovat opasky. Anebo si začít vyrábět louče či oprášit petrolejky a vařit na táboráku.