Aby politici získali co nejvyšší posty a co největší moc, musí v první řadě umět slibovat to, na co jejich voliči slyší a co jim uvěří. A tak jsou volební kampaně tradičně jednou jedinou velkou snůškou slibů okořeněnou špínou vrhanou na konkurenty, se kterými se tu politicky zápolí.

A když jsou potom takoví kandidáti zvoleni? Pak už nestačí jenom slibovat. Protože pak nastává doba, kdy je třeba také některé ze slibů plnit. Aspoň některé. Protože v tu chvíli už mají dotyční moc a lidé jim nejpozději v dalších volbách předloží účet. A tak tu a tam politici udělají aspoň něco z toho, co se jejich poddaným líbí, ve snaze dobře vypadat. A v posledních letech se stalo realitou a snad i přímo módou, že vrcholní politici strkají do lidí peníze, doufaje, že tím onen plebs zkorumpují.

Příkladů pro toto tvrzení najdete jistě i vy sami dost. Předminulá vláda rozdávala peníze kdekomu, a aby to nějak zdůvodnila, mluvila o potřebě vyprovokovat zdravou inflaci. A všichni víme, v co se to nakonec zvrtlo. V bankách se ocitlo tolik nesmyslně vydaných peněz, že už tyto finanční ústavy ztratily zájem o peníze drobných střadatelů a přestaly většinu vkladů úročit, když už je nešlo zrušit. A vláda minulá se nejprve s odůvodněním koronavirovou pandemií postarala, aby si značná část našich obyvatel nemohla vydělávat, a pak nastrkala do takových zoufalých lidí státní peníze, nebo přesněji řečeno peníze, které si stát vypůjčil. A tyto peníze jaksi není a zřejmě ještě dlouho nebude čím splácet.

A náš státní dluh tak (ne)utěšeně narostl, a i nadále roste. Protože politici rozdáváním peněz lidem nejsnáze zabodují u voličů a nejsnáze si získají vděk těch ekonomicky slabších. Hlavně těch, kteří si nejvíce zoufají kvůli rostoucí drahotě, a přitom si snad ani neuvědomují, že se na stoupajících cenách podepsalo do značné míry právě nesmyslné vyhazování státních peněz, které stát navíc ani nemá.

A co to znamená? Hlavně chmurnou budoucnost. Protože se každý dluh musí jednoho dne splatit. A až ho budeme ožebračení splácet, bude pozdě litovat toho, že jde o splácení peněz, které jsme od politiků tak rádi brali, když nám je na dluh dávali. A dávají. A asi i budou dávat.