Platit bezhotovostně je rychlé, jednoduché a pohodlné. Nemusíte mít u sebe objemnou peněženku, nesypou se vám drobné z kapes a nemusíte zvažovat, zda jste si z bankomatu vybrali dost velkou částku. Jedno pípnutí a váš nákup je uhrazen. Na pohodlí formou bezhotovostního placení si zvykli lidé všech věkových kategorií ve velkém množství evropských zemích. Švédsko je dokonce před důležitým rozhodnutím. Zvažuje zrušit zcela hotovostní platby a stáhnout z oběhu mince a bankovky.

 

První v řadě

Ve Švédsku je v současnosti obrovský objem nákupů hrazen bezhotovostní formou. Dokonce i když si jdete koupit drobné občerstvení za pár peněz nesáhnete po mincích, ale po platební kartě nebo po mobilním telefonu. Lidé ve Švédsku milují nové technologie, a proto je nepřekvapí, že se ve městech objevují obchody, které již běžnou hotovostní platbu nepřijmou. Pro obchodníka je to velmi příjemné, nemusí odvádět tržbu do banky, nemusí si zajišťovat bezpečnost při převozu a nemusí se obávat trestných činů s motivací odcizení peněz.

 

Drahé bankovky a mince

Bankéři ve Švédsku již zaznamenali výrazný pokles hotovostního oběživa. Jsou si vědomi toho, že tisknout bankovky a mince je pro zemi velmi nákladné. Navíc se musíte starat o výměnu poškozených kusů a zabezpečit bankovky proti padělání. Samotný oběh a distribuce hotových peněz je rovněž nákladná. Převozy s ozbrojeným doprovodem, neustálé doplňování bankomatů a pokladen v bankách, odvody utržených peněz v maloobchodních prodejnách zpět do banky. Proč by nebylo možné žít v zemi zcela bez hotových peněz? Podle všeho to vypadá, že se Švédsko brzy pokusí nalézt na tuto otázku odpověď.

 

Oblibu bezhotovostního placení jen zvyšuje rychlý nárůst obchodování s kryptoměnami. Celá řada běžných občanů již platí za zboží a služby nakoupené na internetu prostřednictvím elektronické peněženky a bitcoinem nebo litecoinem.