Určitě i vy už jste od nějakých těch našich ‚sociálně slabých‘ nebo skrblíků či jiných závistivců slyšeli řeči o tom, jak se u nás podporují cizáci namísto našinců. Jak se do Ukrajinců strkají peníze horem dolem a naši lidi aby pak živořili a dlouho čekali na poskytování dávek nebo důchodů. My Češi jsme totiž odedávna zvyklí nadávat na poměry, hledat chyby vždy u těch jiných a závidět si i onen známý nos mezi očima.

Kdekdo Ukrajincům záviděl i těch pět tisíc měsíčně, které se jim rozhodl náš stát dávat, aby měli na živobytí. Aniž by se zamyslel nad tím, co znamená život v cizí zemi za takovouto skoro almužnu. Prostě jsme prý byli my Češi odíráni.

Snad se teď budou moci oni naši věční nespokojenci trochu zaradovat. Protože od července končí takzvaný solidární příspěvek, který stát doposud vyplácí našincům ubytovávajícím u sebe ukrajinské běžence. Ti, kdo jim poskytují přístřeší, už nemají dostávat peníze za ubytování běženců rovnou od státu. Uvažuje se o tom, že vzniknou takzvané započitatelné náklady na ubytování, nové sociální dávky poskytované přímo uprchlíkům, kteří by pak těmito penězi platili sami svým ubytovatelům.

Ovšem je s tím problém. A to nejen s tím, že není jasné, kolik že bude tato pomoc činit, ale jasné není ani to, zda bude poskytovaná suma peněz stačit. V bytech a domech registrovaných jako určené pro uprchlíky by totiž mělo jít o tři tisíce korun za osobu až patnáct tisíc za pět a více osob, u nemovitostí takto neregistrovaných o 2.400 až dvanáct tisíc korun. A když si vezmeme, jaká je u nás cenová hladina nájmů, mohlo by se lehce stát, že už u nás Ukrajinci nebudou na bydlení mít. Bude hrozit, že se stanou bezdomovci a zchudnou. Zejména ve městech, kde je bydlení dražší než někde na periferii.

Ale aspoň naši věční kverulanti budou spokojení. Protože budou Ukrajinci dostávat tři tisíce namísto dosavadních známých pěti tisíc. Ale určitě to nebude dokonalé, protože jim určitě bude kdekdo závidět i tu novou, třítisícovou almužnu. U které se vlastně ještě neví, které ministerstvo ji má vůbec platit.