K normálnímu životu nesmí nikomu z lidí chybět peníze. Pokud chybí něco jiného, dá se to za peníze znovu pořídit, a to bez problémů, zatímco když někdo nemá peníze, jenom těžko si je pořídí tak, že něco jiného, co má, prodá. Peníze se prostě mají vydělat a pak utrácet, aby se k takto žádaným finančním prostředkům dostali i jiní lidé.

Chce to tedy mít práci nebo vyvíjet nějakou jinou výdělečnou činnost. Bez toho to obvykle nejde, bez toho se obejdou snad jenom dědicové bohatých lidí, jimž jmění jejich předků spadne samo do klína. A jsem si skoro jist, že vy mezi sebou nemáte takové bohaté strýčky nebo jiné příbuzné, kteří by vás svým skonem zaopatřili. A nebuďte smutní, ani já nemohu doufat, že bych si takto lehce přišel k dost velkým penězům, i já musím prostě pracovat.

A když někdo zrovna nemá zaměstnání nebo dělá práci, která zrovna moc ‚nesype‘? Pak se prostě musí hledat nějaké jiné východisko, nějaký jiný způsob, jak by se peníze sehnaly. A často se dospěje k tomu, že je jedinou možností, která tu připadá kromě výdělku ještě v úvahu, půjčka. Pokud člověk samozřejmě nechce žebrat nebo krást.

Ale s půjčkami by se to mělo umět. Protože ty jsou tu od toho, aby lidem pomáhaly, jenže je realitou našich každodenních životů, že se někdy tato pomoc zvrtne a změní se třeba i v učiněný zlý sen, v noční můru. A to tehdy, když člověk zjistí, že vybranou půjčku nedostane, případně tehdy, když ji dostane a nakonec zjistí, že je tato pro něj nezvládnutelná, moc drahá nebo provázená jinými složitostmi.

Ale kdo si vezme půjčku, může peníze nejen utratit. Musí je i vrátit. A musí na to mít.

Méně časté jsou problémy takových dlužníků u bankovních půjček. Protože banky nejsou hazardéři, své klienty si dobře prověří, než jim něco dají k dispozici, a půjčují jenom těm, u nichž je velká pravděpodobnost schopnosti splácet. Ale i tady se najdou lidé, kteří to nezvládnou. A jinde jakbysmet.

A tak by měl ve vlastním zájmu myslet každý na to, u koho a za jakých podmínek si půjčí, když potřebuje peníze. Protože půjčené peníze nebudou nikdy jeho. Ty se budou splácet, často bez ohledu na dlužníkovu situaci.