Spousta lidí podniká jako takzvaně osoby samostatně výdělečně činní, zkratka OSVČ. Pokud se jednoho dne rozhodnete podnikat, pak vaše první kroky mohou směřovat právě tímto směrem. OSVČ mají však také povinnosti, není to bohužel jenom zábava.

Týká se jich také zřizování podnikatelského účtu. Ovšem je to nezbytné? Nebo jej není potřeba?

Všichni jistě známe běžné soukromé účty, které máme zřízené v bankách a na které nám například každý měsíc chodí výplata. Z něj platíte inkaso, poplatky a tak dále. Běžný účet je přirozený a v dnešní době nepostradatelný. Ale jak je to s jeho speciální obdobou pro podnikatele? Musíte jako OSVČ mít speciální podnikatelský účet? Nebo vám postačí ten soukromý?

Zákon neukládá tuto povinnost

Ze zákona jasně vyplývá, že není nutností si podnikatelský účet zřídit. Žádný ze zákonů České republiky neukládá povinnost zřídit si takovýto účet. Proto můžete zcela bez starostí, spravovat své finance na běžném účtu.

V podnikání není žádný problém, platit vše v hotovosti. Stále to tak mnoho podnikatelů praktikuje a nemohou si to vynachválit. Mají všechny výdaje hezky pod kontrolou a stále vědí, s čím mohou disponovat. Zákon vám totiž nemůže nakázat, abyste museli v podnikání používat bankovní účet. Placení v hotovosti má však i nevýhodu. Například u živnostníků nesmí přesáhnout 270 000 korun.

Ovšem účet je praktický z jiného úhlu pohledu. Máte na něm přehled o svých výdajích. Jedinou nevýhodou bankovního konta je krach. Pokud se dostanete do exekuce, mohl by vám být zabaven váš soukromý účet, když nebudete mít zřízený ten podnikatelský.  Mezi další nevýhody se řadí to, že vám nemusí všechny banky dovolit, mít soukromý účet jako podnikatelský.

Právě proto nabízí banky účty pro podnikatele v různých formách. Například pro malé a střední firmy, všeobecně pro podnikatele, existují také profesní účty, účty pro velké firmy a korporace a mnohé další.