Když se řekne brigáda pro studenty v létě, tak si asi jistě velká většin lidí představí zmrzlinový stánek, kde sedí mladá holka neb kluk a točí zmrzlinu. Je ale hodně druhů práce, kterou mohou vykonávat studenti nebo důchodci či kdokoliv, kdo si chce přivydělat. Najít tu správnou není vždy jednoduché, protože nároky každého jedince jsou opravdu různé.

Jaká je výše minimální mzdy při brigádě?

Tahle otázka asi bude zajímat opravdu všechny, to je bez pochybností jasné. Plat je velkou motivací a také důvodem, proč si lidé hledají brigády. Jak je to tedy konkrétně s čísly? Jak může být minimální mzda velká? Jaká je hodinová mzda? Od roku 2019 vzrostla minimální mzda a tím i společně minimální hodinová odměna a to ve výši 79,80 Kč.

Žádný zaměstnavatel tedy nesmí nabízet nižší hodinovou mzdu, než je právě 79,80 Kč.

  • DPP – částka, kterou si brigádníci smějí vydělat, nesmí překročit 10 000 Kč, je omezena na hodiny. Nejvíce může brigádník odchodit 300 hodin za rok
  • DPČ – Odvádí brigádníci zdravotní a sociální pojištění v případě vyššího výdělku než 2 999 Kč

Atraktivní pozice

Obecně je aktuálně velký počet volných pozic a pracovních míst, proto tohle platí i pro brigádníky, takže si relativně každý může vybírat.

Velká poptávka j po brigádnících do oboru administrativy, kdy průměrná hodinová mzda je 140 – 150 Kč za hodinu. Stejně tak to mají také finanční služby, které jsou velmi žádané. Velkou šanci najít brigádu v oboru mají hlavně studenti IT, po kterých je velmi velký zájem, kteří mají průměrně také 150 Kč na hodinu.

Letní brigáda může vést třeba i k nabídce práce, pokud se student osvědčí, tak může získat nabídku. Je to šance získat nové zkušenosti, kontakty, dostat se do podvědomí firem. Je lepší si hledat brigádu v oboru a třeba ve společnosti, ve které byste chtěli někdy pracovat, a třeba se zrovna na vás usměje štěstí.