Samozřejmě je velmi důležité, kolik peněz potřebujete půjčit. Pokud se jedná o pár tisíc na novou pračku, která se vám náhle rozbila, tak je jasné, že si třeba nebudete brát peníze od banky, ale půjčíte si třeba od rodičů nebo od někoho z rodiny, to je jasné a tak by to mělo být. Někdy jsou ale položky větší a nikdo vás už takhle nezachrání.

Například půjčka na bydlení, která se jmenuje hypotéka, rozhodně pro vás bude velkým oříškem a je důležité si vybrat správně bankovní společnost, která vám na ni dá peníze. Pořádně si pročíst všechny podmínky a detaily, to je základ, protože tohle budete přes třeba i dvacet let.

Bankovní nebo nebankovní půjčka

Můžete si vybrat mezi bankovní či nebankovní půjčkou, která pro vás bude výhodnější. Musíte si zvážit všechna svoje rizika a také to, jak dlouho chcete splácet jaké podmínky má konkrétní společnost a dobře si odhadněte, jestli jste schopni danou částku peněz splácet a že všechno splatíte v pořádku, abyste se zbytečně nedostali do finanční pasti a neměli z toho třeba exekuci a podobně.

Důležitá při půjčovní peněz je i vaše finanční bonita, kterou sbíráte podle toho, jak jste v minulosti spláceli. Nemějte strach, banka si také ověří, komu peníze půjčuje, jestli nemáte například záznam v nepříjemných registrech a podobně.

Co když máte záznam v registru nebo nějakou nepříjemnost?

Také můžete využít právě zmiňovanou nebankovní hypotéku, která má třeba vyšší úrokové sazby, ale dostanete ji, to je jasné. Sice to bude s větším úrokem, ale aspoň vás v tom nenechají. Vybírejte si opravdu s rozumem, protože je to velmi dlouhodobá investice.

Určitě se třeba s někým poraďte, protože to má také své výhody. Neunáhlete se a zde se opravdu uplatňuje pravidlo „Jednou řež, dvakrát měř.“ Půjčit si peníze je jednoduché a získat půjčku také, ale splácet to celou dobu je náročné.