Za vlády komunistů jsme byli národem, který si záviděl snad i onen pověstný nos mezi očima. Kdykoliv měl někdo jiný něco, co jsme neměli, kdykoliv si tento jakkoliv pomohl k něčemu lepšímu, hned se spekulovalo o tom, kde na to dotyčný vzal, kde má asi jaké známé… A pochopitelně se hned na někoho takového snesla vlna kritiky a pomluv. A dotyčný musel mít skutečně hroší kůži, aby takovou závist ustál.

Pak přišlo znovuzrození kapitalismu. A jistě jsem nebyl jediný, kdo doufal, že ona nechutně závistivá a nepřející generace změní své postoje nebo aspoň vymře. Jenže je víc než třicet let po sametové revoluci a nezdá se, že bychom se významněji změnili. I dnes se často dost nechutně obouváme do těch, kdo se mají lépe než my, i dnes závidíme, a to natolik, že se u nás stále ještě nenosí, aby ti úspěšní otevřeně mluvili o tom, jak se jim dobře vede. Kdo má vysoké příjmy nebo majetek, snaží se to raději utajit a mlčí, jen aby proti sobě nepoštval ty, kteří se tak dobře nemají.

Ukázkovým příkladem toho, že jsme se za ty desítky let moc nezměnili, je třeba i dnešní situace týkající se letecké dopravy.

Na Facebooku se například objevilo to, co už nám nedávno ukazovala i televize. Že zkrátka musely aerolinie v době pandemie propouštět své zaměstnance a teď jsou s tím problémy, protože je zájem lidí o cestování enormní a kvůli nedostatku personálu vázne odbavování a ruší se lety.

A co na to naši facebookoví spoluobčané?

Že prý máme sedět doma na… prostě na pozadí. Že je u nás draho a ti, kdo si nakradli, nemají letiště přetěžovat. Nebo že letecké společnosti v posledních letech škudlily a vyhazovaly chudáky lidi a teď je nemají. Nebo že si zaměstnanci aerolinek za poslední roky zvykli kvůli pandemii lenošit a teď nestíhají, protože se jim nechce pracovat.

A nejhojněji jsou tu k vidění závistivé výlevy těch, kteří by zjevně rádi také někam letěli, ale nemají na to. A takoví závistivci se raději obouvají do těch, kdo si našetřili a chtějí na dovolenou. A přejí jim jen to nejhorší. Namísto aby se nad sebou zamysleli a šli si na to taky vydělat. Třeba jako já, který létám díky dvěma zaměstnáním. Nezaměstnanost máme přece docela nízkou, a to by bylo, aby si někdo na nějaký let nepřivydělal.

Jenže kdo by pracoval, aby měl víc peněz? Když je snazší znevažovat ty, kdo se mají lépe. Protože si to na rozdíl od kritiků zasloužili.