Každý práceschopný člověk by si měl zvládnout vydělat na své živobytí. Ale jak všichni víme, není tomu pokaždé tak. Jsou lidé, kteří nemají příjmy považované u nás za dostačující, ani když pracují sebeusilovněji, a jsou tu i ti, kteří se s prací ani moc neobtěžují, protože zjistili, že je pro ně život závisející na sociálním systému výhodnější. Ale ať je tomu tak nebo tak, skutečností je, že když jsou na tom lidé špatně, nějaký ten nárok na pomoc od státu mají. A stačí jim obrátit se na patřičnou instituci, nejčastěji na Úřad práce.
Víme ale, že je právě tento úřad docela dost přetížený. Zájemců o jeho služby je mnoho, zatímco úředníků málo. Inu, není to záviděníhodná práce. A tak se stát rozhodl, že uleví jak úředníkům, tak i těm žádajícím o pomoc. A tak bude už zanedlouho možné žádat o některé z dávek i elektronickou formou.
Co se týká příspěvku na bydlení, rodičovského příspěvku a přídavku na děti, ty bude možné už od přelomu června a července získat i formou žádosti podané přes Českou poštu. Bude stačit zajít na některou z padesáti vybraných už digitalizovaných poboček České pošty, nacházejících se ve třech krajích, v dosud neupřesněných krajských, okresních i malých městech, a to i v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách, a tam si zažádat přes internet, aniž by se člověk musel dostavit na Úřad práce osobně.
Na poště se podá žádost přes internet a na Úřadu práce pak bude taková žádost přijata a zpracována. Čímž má pošta úřadu práce ulevit. A ulevit má i těm žadatelům, kteří nejsou schopni zvládnout podání žádosti v systému Jenda, těm s menšími digitálními kompetencemi. Přičemž se žadatelé identifikují třeba i jenom občanským průkazem, bez nutnosti mít bankovní nebo jinou elektronickou identitu.
Na tomto pilotním projektu se má vyzkoušet spolupráce pošty a Úřadu práce. A když se to osvědčí, nebude třeba tolik nepřizpůsobivých demolovat kanceláře Úřadu práce. A vrhnou se na pošty.