Nemít peníze je dnes stigma, které poškozuje pozici lidí víc než co jiného. Protože nedostatek nebo přímo absenci čehokoliv tolerujeme obvykle daleko snáze než skutečnost, že se někdo potýká s nedostatkem finančních prostředků. A když je někdo chudý, nemá to v naší společnosti tudíž ani trochu snadné. A to nejen proto, že si často nemůže dovolit koupit ani to, co by si koupit potřeboval a chtěl. Člověk bez peněz se netěší dobré pověsti a nejednou je odsouzen k životu na okraji společnosti.
A tak všichni toužíme dost peněz mít. A někdy máme aspoň relativně to štěstí, že to zvládáme. A když ne? Pak sháníme peníze všude, kde se jenom dá. Klidně i aspoň nějaké půjčené, když už tu lepší možnost není.
Ovšem běda. Formou půjčky se sice peníze shánějí nejrychleji a nejpohodlněji, na rozdíl od nějaké té výdělečné činnosti, kde se člověk musí dlouho snažit, než dostane výplatu, ale je tu i odvrácená strana věci, jíž je skutečnost, že se půjčky poskytují pouze na omezenou dobu, a co člověk získá takto, to pak musí navýšené o úroky a třeba i poplatky zase vrátit.
A tak je jednoznačně rozumnější si peníze vydělat. Ale pokud to tak nejde zařídit a půjčka se musí vzít, měl by člověk hodně dlouho a důkladně promýšlet, kterou nabídku využít. Nestačí jenom podívat se na číslo, které označuje výši úroků. To by totiž mohlo být často hodně zavádějící. Kromě úroků se tu totiž mohou objevovat i jiná negativa, která by mohla udělat z výhodné půjčky půjčku nevýhodnou nebo dokonce nežádoucí a likvidační.
Kromě úroků se tu totiž běžně platí i celá řada různých poplatků. A ani to ještě není všechno. Je třeba se zajímat i o to, jaké sankce by následovaly, kdyby se dejme tomu opozdilo uhrazení splátky, je třeba vzít v potaz i případné další podmínky, které se tu musí splnit a které se nejednou uvádějí jen malým písmem kdesi na okraji, aby si jich žadatel o půjčku raději včas nevšimnul a neztratil zájem.
Takže dá správná volba půjčky třeba i hodně zabrat. Takže se nakonec jeví být nejlepším si peníze vydělat. Tady má totiž člověk vždy své jisté.