Rozpočet znamená seznam všech plánovaných výdajů a příjmů. Může se pojmout jako rozpočet subjektu nebo jako rozpočet akce. Rozpočet subjektu se dlí na státní rozpočet, rodinný rozpočet a veřejný rozpočet. Často se pojem rozpočet používá přeneseně ve významu účet, peníze nebo pokladna. Například uhradit cokoliv ze státního rozpočtu nebo nabourat rodinný rozpočet.
Rozpočet akce, objektu, projektu je vyčíslení pro obě strany, jak pro investora, tak i pro realizátora. Jede o vyčíslení nákladů a výdajů a pak následně příjmů realizátora. Například rozpočet stavby nebo investiční rozpočet.
Státní rozpočet je finanční plán státu, jak má hospodařit. Je ve formě zákona. Navrhuje to vláda a schvaluje poslanecká sněmovna. Příjmy pro ten to typ rozpočtu tvoří hlavně clo, daně, poplatky a podobné příjmy. Stání rozpočet může být přebytkový, schodkový nebo vyrovnaný.
Rodinný rozpočet je finanční plánování domácnosti. Je na každé individuální rodině, jestli vyhledají odborníka v oboru financ a poradenství nebo se pokusí si sestavit finanční plán sami. Jeho vytvořením se získá kontrola nad financemi, nad investicemi, příjmy a náklady. Je to rozhodně dobré v tom, že se sníží rizika toho, že byste si třeba něco špatně vypočítali a potom byste nevyšli s penězi.
Tvorba rodinného rozpočtu je taková, že se první sestaví přehled všech příjmů. Poté se napíše seznam výdajů. Tyto dvě položky se porovnají a zjistíte, kolik peněz máte navíc nebo také zjistíte to, že vaše výdaje převyšují příjmy, to by nebylo moc dobré, ale je dobré to zjistit a říct si to narovinu. Dále potom následuje přehodnocení a přizpůsobení výdajů, je potřeba si říct, kde se dá ubrat, kde toho platíte hodně, jestli utrácíte hodně za jídlo nebo spíše za jiné věci, jako je alkohol, zážitky a podobně. Posledním krokem je aktualizace rozpočtu, kde si to všechno nastavíte tak, aby to vycházelo.