Finanční prostředky jsou od toho, aby se jimi platilo. Ti, kdo je mají, by je měli utrácet za to, co se za ně dá koupit, a měli by tím dávat těm ostatním také příležitost peníze získat a pak je taky za něco utrácet, čímž se zajistí příjmy a koupěschopnost dalších lidí… A jednoho dne by pak takové peníze měly zase doputovat k tomu, kdo je předtím utratil, aby je mohl utratit znovu.

Tak to prostě v ekonomice má chodit. Finanční prostředky mají zajišťovat, že si každý bude moci koupit to, co potřebuje, že má smysl něco vytvářet a nabízet to i ostatním, včetně naprosto cizích lidí.

Ovšem finance v tomto nejsou rozhodně dokonalé. A když se nad tím zamyslíme, není vlastně ani divu, že je tomu tak.

Rozumní lidé prostě všechny peníze neutrácejí. Nějaké si schovávají pro případ, že by je snad někdy potřebovali, pro případ výpadku příjmů, odchodu na zasloužený odpočinek a podobně. A je pochopitelné, že se pak kvůli odložení těchto peněz nedostává na to, co by se za ně mělo prodat. Tím pádem pak hrozí, že se někde omezí nebo dokonce zastaví výroba, lidé přijdou o práci, a tedy i o příjmy, nebudou mít co utrácet a tím se toho prodá ještě míň…

A tak by lidé asi měli utrácet. Jenže kdyby dnes utráceli za hlouposti, nebylo by to žádné terno, a až by jim pak peníze došly, nebylo by třeba ani na zásadní věci, bez nichž nelze žít. A tito lidé by tedy pro změnu přestali utrácet v budoucnu a tím by zčásti negativně ovlivnili jak vlastní finanční situaci, tak třeba i výrobu.

A tak máme utrácet, ale také šetřit. A jak to skloubit dohromady? Nejjednodušším řešením je, jak dnes pozorujeme, inflace. Když se totiž měna postupně znehodnocuje, tlačí to na lidi, aby peníze raději rychle utráceli, než tyto ztratí část hodnoty. Ale na leckoho to působí i tak, že začne ještě víc šetřit, aby neklesla reálná hodnota jeho úspor a i on měl své jisté.

A tak tu máme inflaci, momentálně docela vysokou. Zřejmě proto, aby se z lidí vytáhly peníze, které si dotyční našetřili dřív. A které chybí v oběhu. A je jen na vás, jak takovou inflaci vnímáte. Jestli jako dobro nebo jako zlo. Protože je tato obojím.