Ceny některých služeb nebo některého druhu zboží zůstávají celou řadu let na své trvalejší úrovni. Těch je ale většinou velice málo. Mění se ve velké většině především ceny základních potravin. V loňském roce šly dolů například ceny plnotučného trvanlivého mléka a také nás potěšilo například ovoce a vejce. U těch došlo k poklesu dokonce o více než čtyři procenta. Paradoxně se zvedly ceny zeleniny a jogurtů.

  • Cenová hladina se zvedla u bydlení.
  • A to v případě jak nájemného, které se zvedlo o více než tři procenta a také u vodného a stočného.

Nejvíce pocítili lidé nárůst u elektrické energie, která poskočila o 5,6 procent. S bydlením souvisí i zdražování pojištění. Podle ekonomů poroste dál právě cena elektrické energie a hned tak se nezastaví.

Co je důvodem stálého růstu ceny?

Jelikož se stále zvedá cena za uhlí, ze kterého se elektřina vyrábí, je to zřejmě jasné. Toto navýšení se logicky promítne i do spotřebitelské ceny potravin, oblečení nebo i automobilů. Nejprve začalo zdražování u velkých distributorů, ke kterým se postupně přidali i ti ostatní.  Dalo by se říci, že v tomto případě je nejlépe vidět, že vše skutečně souvisí se vším.

  • Tím, že se daří globální ekonomice, zvýšila se poptávka po elektrické energii.
  • Český průmysl je prostě dobře nastartovaný.

Do našich cen pochopitelně zasahuje i světová politika. Zejména geopolitická nejistota, za kterou stojí americký prezident Trump. Pro běžného občana, který potřebuje pochopitelně v zimě topit, se tak stává zásadní otázkou, jaký druh paliva zvolit. Podle odborných odhadů to bude na dalších několik let s největší pravděpodobností dřevo, které pro změnu zlevňuje. Na svědomí to mají jistě i lokální kalamity kůrovce, díky kterému je nutné některé lesy kácet. Jak se bude v tomto situace vyvíjet nedokáže nikdo přesně předpovědět.