Už dlouho nepamatuji dobu, kdy by se ekonomická situace lidí po volbách tak výrazně zkomplikovala, jako právě nyní. I když začaly problémy s rostoucími cenami už za vlády minulé garnitury, se kterou jsme se jenom nedávno rozloučili, doléhá na nás největší břímě právě nyní. A někteří ekonomové se už nechávají slyšet, že to pořád ještě není to nejhorší, že se bude nadále významně zdražovat i v roce následujícím. A pochopitelně se to nejen tvrdí, ale také se tento předpoklad dokládá nejednou příčinou, jež k tomu vede a povede.

Nikdo ale netvrdí, že by za to mohla zásadní obměna naší vlády. A to proto, že je tomu tak. To, že se žezla chopily docela jiné politické síly, zdražování neovlivnilo. Důvody pocházejí z dřívějška a trvají ještě déle, než známe výsledky posledních voleb.

Mluví se třeba o tom, že kvůli koronavirové pandemii poklesla výroby, a to nejen u nás, ale i ve světě, a proto se všude zdražuje. A to bude určitě nemalý kus pravdy.

Pak se mluví o tom, že zkrátka existují výpadky, které komplikují podnikání některých našich firem, jež jsou závislé na někom jiném. Viz třeba Škodovka a čipy, ale i další obdobné případy.

Pak se pochopitelně zdražuje i proto, že si chtějí soukromníci rychle vydělat peníze. Za což je ale sotva můžeme pranýřovat, protože ti zaznamenali v letošním roce takový propad příjmů související s jejich omezeními, že si prostě musí nyní přijít na své a pokusit se dohnat ztráty. A to bez vyšších cen vesměs nejde.

A uvádějí se i další důvody. Mezi nimiž se ale, aspoň nakolik to vnímám, zapomíná zmínit jeden. A tím je politika minulých rozhazovačných vlád. Ty prostě rozhazovaly peníze, populisticky přidávaly kdekomu, financovaly kdejaký nesmysl. Uvedly do oběhu nemalé množství peněz, které lidé neměli kvůli omezením kde utratit. A tak se projevuje zvýšená poptávka právě nyní. A nic se na tom nezmění, dokud nebude dosaženo rovnováhy. Tedy dokud budou mít lidé peníze na to, aby platili vyšší ceny.