Důchodcům je i není co závidět. Mají totiž jak výhody, které jim může kdekdo jiný závidět, tak i smůlu v jiných ohledech. Například? Například sice nepatří dejme tomu k nejbohatší části populace, ovšem na druhou stranu mají za všech okolností své jisté. A nejen jisté, nýbrž čas od času i valorizované. Ať už jsou tito kýmkoliv a žijí kdekoliv a jakkoliv, dostanou vždy penzi úměrnou odpracovaným létům a výši odvodů, a tato se jim v souladu se zákonem pravidelně zvyšuje, kdykoliv jejich reálný příjem náležitě poklesne.

A tak se důchodci sice nemají, protože nepobírají horentní částky, ale současně mají jistotu, kterou pracující zbytek populace postrádá. Nemusí žádat o zvýšení penze, jako je tomu v případě pracujících a jejich platů, valorizace je tu při splnění podmínek automatická. A dokonce se ví, kdy přijde ta další, a nikdo neřeší, zda na ni bude mít ‚zaměstnavatel‘ důchodců, tedy stát, peníze.

Vzhledem k panující inflaci se očekává, že se budou penze znovu zvyšovat letos v létě, tedy že si důchodci znovu polepší, protože si pohorší. Protože pětiprocentní hranice inflace bude pravděpodobně překonána během prvních dvou měsíců letošního roku a pátý měsíc poté má přijít podle zákona zvýšení zásluhové části důchodů.

Po červnu a září loňského a lednu letošního roku tak dojde na další zvýšení penzí. A předběžně se uvažuje o 670 až sedmi stech korunách.

A co stojí za tím, že si penzisti polepší, i když na to stát vlastně nemá? Hlavně zdražení potravin, zvýšení nákladů na bydlení, růst cen elektřiny a rekreace…

Prostě dojde vlivem inflace ke zdražování. A penze se zvednou v souladu se zákonem. Se zákonem, který se sice stará, aby naši starší spoluobčané aspoň neumřeli hlady, když už jinak jejich penze nejsou zrovna důvodem k jásotu, ale který přesto není až tak docela košer. Protože důchodci dostanou přidáno bez ohledu na to, zda na to peníze jsou nebo nejsou. Přidá se jim na (státní) dluh. Který zaplatí pracující, kteří mohou být odměňováni jen do výše hodnoty své práce. A kteří si sotva tolik polepší.