Když chce člověk využít své peníze tak, aby neztrácely svoji hodnotu vlivem inflace, neměl by je určitě nechávat ležet jenom tak na nějakém tom běžném účtu. Měl by je investovat do některého z finančních produktů, který mu zajistí vyšší ziskovost, úročení, které v ideálním případě překoná hladinu inflace.
Jenže prostý člověk se nejednou vůbec neorientuje v tom, jaké má možnosti a co mu z nich vyplývá za přednosti a rizika. A pak se snadno pochybí a hrozí klidně i finanční ztráta.
A jak minimalizovat podobná rizika? Třeba tím, že se nakoupí výhodné dluhopisy.
Ale které to jsou? A co to vůbec je?
Pokud mluvíme o dluhopisech, jde o půjčky s jasně danou dobou splatnosti a stanoveným úrokem. Člověk mající peníze je tu půjčuje někomu, kdo mu je následně vrací i s úroky. Přičemž je obvyklé půjčovat na maximálně deset let a úroky běžně nedosáhnou dvouciferné výše úroků.
Někdy jsou vydavateli podobných dluhopisů soukromé firmy, někdy stát. A podle toho je také můžeme rozdělit na korporátní a státní.
Když tu chce někdo na půjčení peněz skutečně vydělat, najde lepší nabídky u korporátních dluhopisů, tedy u těch vydávaných různými podniky. Ovšem je tu zároveň vyšší riziko prodělku než u hůře úročených dluhopisů státních, které se emitují s úmyslem zaplatit tak deficit rozpočtu. Zatímco totiž stát sotva zkrachuje, u firem je to daleko pravděpodobnější. A z bankrotářů už se pak nemusí nikdy podařit nějaké peníze vymoci, získat zpět.
Státní dluhopisy mohou být reinvestiční či protiinflační, to podle toho, zda mají jasně dané úroky nebo tyto kopírují výši inflace, a lze si je koupit v nějaké bankovní pobočce nebo u ministerstva financí.
Korporátní dluhopisy pak mohou nabízet i úroky překračující mez inflace a jsou určeny k rozvoji firmy, jež je vydává. Lze si je pořídit často i bez nějakých poplatků u firmy, jež je vydává.
A které z nich si máte pořídit? Přece ty, které chcete. Do toho vám nemá nikdo co mluvit. To je vaše volba.