Sice se říkává, že je v Praze blaze, ale určitě to neplatí pro ty, kdo v naší metropoli shánějí své vlastní bydlení. Je velice dobře známo, že ceny nemovitostí jsou u nás vysoké a v Praze pak ještě vyšší. Inu, co s tím naděláme? O bydlení v hlavním městě je zájem, cenová hladina tu bývá vyšší než leckde jinde, a navíc se toto město potýká i s nedostatkem bytů v nabídce. A když nabídka ani zdaleka neodpovídá poptávce, nepůjdou ceny rozhodně dolů. Spíše budou stoupat, a to podle šéfa Finepu v příští dekádě až o několik desítek procent.

V posledních dvou letech byl zájem o investování do nových bytů v Praze nižší, ale to bylo zapříčiněno do značné míry drahotou, která panovala u hypoték. A nyní, kdy hypotéky zlevňují, začíná zájem o koupi bytů opět růst. Ovšem bytů je, jak už zaznělo, málo. A tak se dá očekávat, že se výstavba nemovitostí začne přesouvat ven z Prahy, do jejího okolí a středních Čech.

Ovšem je jasné, že ať už jsou na tom lidé jakkoliv, někde bydlet potřebují. A protože ceny nemovitostí rostou, bude určitě i nadále v mnoha případech zapotřebí hypotéka. Tedy půjčka, za kterou se ručí nemovitostí a která se vyznačuje poskytnutím velkého množství peněz s poměrně dlouhou dobou splatnosti. A to bez ohledu na to, zda si lidé nakonec budou pořizovat své byty právě v Praze nebo někde dál od ní. A každopádně budou pražské nemovitosti atraktivními investicemi. Které by se možná hodily i penzijním fondům. Protože ty by mohly po koupi atraktivních nemovitostí profitovat z nájmů a tím zajistit našim seniorům jistější budoucnost, než jakou mnohdy zajišťuje investování do kdejakých cenných papírů, akcií nebo státních dluhopisů.

 

Určitě je totiž vlastnictví pražských nemovitostí předností pro ty, kdo nechtějí zchudnout. Protože se v Praze nemovitosti sotva někdy budou nabízet pod cenou, levněji než někde jinde.