O zdravotnictví se všeobecně mluví jako o podfinancovaném. A pokud toto pojmeme v globálním měřítku, dá se tvrdit, že jde o bezednou díru, která by dokázala spolykat bez problémů jakoukoliv spoustu peněz. Protože by se vždy našlo něco, co by se dalo zaplatit, aby byla tato péče ještě lepší.

U nás pak má zdravotnictví tu smůlu, že je až příliš závislé na zdravotních pojišťovnách, tedy na financování ze zdravotního pojištění lidí, které je u nás povinné a současně mnohdy nedostačující. Což ještě více komplikuje to, jak tento systém funguje.

Lidé si u nás musí platit zdravotní pojištění. A to nejen tehdy, když si vydělávají peníze, ale i tehdy, když nemají své příjmy a ani to za ně nehradí stát. Platí se tu jasně předepsané platby, a to pak má mimo jiné i negativní výsledek. Když totiž musí někdo tak jako tak platit stejnou částku, za kterou pak má víceméně stejné záruky poskytnutí zdravotní péče, nikoho to nemotivuje k tomu, aby si vybral nejlepší pojišťovnu. A pojišťovny, které si nemusí příliš konkurovat, tak nemusí působit na trhu zrovna dokonale. Mají svůj klid, protože nehrozí, že by je za jejich nevalnou práci opustili pojištěnci v masovém měřítku a zkrachovalo by se.

Lékaři a zdravotnická zařízení mohou v naprosté většině oblastí pracovat pouze ‚na pojišťovnu‘. Pacienti jim přímo neplatí, a tak se mnoho lékařů ocitá v situaci, kdy svoji práci prostě musí nějak ošidit. Nebo udělat na pojišťovny nějakou tu habaďůru. Aby si na sebe vydělali.

A o co víc vezmou doktoři pojišťovny na něčem na hůl, o to hůř pak vypadají platby pojišťoven, a tedy i péče. A o to méně se chce lidem zdravotní pojištění platit.

A tak by asi bylo na čase, aby si lidé mohli platit péči i sami, jako je tomu dejme tomu u zubařů, a pak si účty nechávali od pojišťoven proplácet. Lidé by tak daleko důkladněji volili, která pojišťovna jim lépe poslouží, pojišťovny by musely lépe platit, aby nepřišly o klienty, a doktoři by přinejmenším významně omezili šizení při vyúčtování, protože by si kdekdo netroufnul napsat pacientovi na účet i to, co neudělal.

A pak by snad mohlo být ve zdravotnictví líp. A možná by ani nebyl problém sehnat u nás nejednou aspoň nějakého registrujícího lékaře.