Společnost funguje jako celek do značné míry především díky penězům. Peníze jsou to, co táhne lidi jednoho k druhému dost možná víc než láska nebo nějaké ty takzvaně nemravné pudy. I když nejsou peníze ještě všechno, jsou finance tím, co propojuje lidi v mnoha ohledech. Kdykoliv někdo něco potřebuje, závisí vesměs jedině na penězích, může-li to mít. Je důležitá cena a to, co si ten shánějící může dovolit zaplatit.

Finanční prostředky jsou pro nás tedy zásadní. Sháníme je, kde se jenom dá, a to logicky vesměs tím, že si je vyděláváme prací. A nejde-li to takto, někdy pobíráme různé státem garantované a nabízené přídavky, příspěvky, příplatky či podpory, případně penze. O nezákonných formách získávání peněz pochopitelně nebudu mluvit.

Jenže ne každý z lidí peníze má. A ne každý z těch, kdo je mají, je má vždycky. Někdy si peníze musíme i půjčovat, díky půjčce přežívat těžké chvíle a pak splácet.

Ovšem na půjčky si je záhodno dávat pozor, ty bychom si neměli brát jenom tak bez rozmyslu. A nejednou ani s rozmyslem. I když existují i solidní nabídky, mohou být i tyto problémem. A o nabídkách nesolidních bychom my lidé neměli ani uvažovat.

Vezměte si třeba krátkodobé nebankovní půjčky. Dalo by se nejednou říci, že jsou skvělé. Člověk požádá, hned je bez složitého schvalování dostane a peníze má. A třeba jsou tu nízké úroky… ovšem k nim v rámci možností maskované vysoké poplatky. Nebo se tu přeplácí dejme tomu jenom pár stovek… což je ale vzhledem k nízké půjčené sumě přemrštěný úrok. Nebo se tu půjčuje klidně i více peněz, jenže za zástavu dejme tomu nemovitosti… a pak stačí i jenom jediný nežádoucí výkyv v příjmech a kratičká neschopnost splácet a hned to končí citelnými sankcemi a třeba i ztrátou oné zástavy, střechy nad hlavou, pomalu pro pár mizerných korun. A o tom, jak se nejednou dokážou možné sankce a předražení zamaskovat ve složitých nebo nejasných podmínkách půjčky ani nemluvě.

Takže bychom si měli hlavně vydělávat. A půjčku vzít jen v krajní nouzi a po důkladném zvážení, zda to bez ní skutečně nejde dál.