Není myslitelné, aby existovaly státy nebo jiná společenství lidí, pokud by v těchto nefungovaly ekonomické zákonitosti, aspoň jakýs takýs trh. Všude musí být nějaká ekonomika, která jednotlivé lidi v takovém společenství propojuje, všude musí být určitý finanční systém, ve kterém se prodává a kupuje, utrácí i vydělává, prostě kde existuje koloběh zboží a peněz.

Co by se stalo, kdyby tomu tak nebylo? Zkuste si to jenom představit, a nakonec dospějete k tomu, že je to vlastně nepředstavitelné. Protože co by lidé měli, kdyby nebylo peněz? Měli by jedině to, co by jim tak nějak spadlo samo do klína, případně to, co by si sami nějak zhotovili. A to by byla mizérie ve srovnání s tím, co vyspělé společnosti současnosti mají.

Kdyby nebylo peněz, neměl by nikdo za co nakupovat. A kdo by se pak nestal aspoň v tom nejnutnějším soběstačným, ten by měl prostě smůlu. A nejen že bychom my lidé strádali; navíc bychom zaručeně i houfně vymírali, kvůli nedostatku potravin, kvůli prachbídné hygienické situaci, kvůli absenci léků a zdravotnické péče… Zkrátka kvůli všemu, na co už jsme dnes zvyklí a co bychom bez peněz postrádali.

A tak je dobře, že existují ekonomiky a v nich své poslání plnící finance. Že máme peníze, které si na jedné straně vyděláváme a na straně druhé zase utrácíme. Jenom díky tomu tu máme to, co máme. Jenom díky financím se držíme tu lépe a tu hůře nad vodou.

A aby se nám žilo kvalitně, musí být kvalitní i měna a její fungování. Rozhodně nestačí jenom natisknout nějaké papírky a vydávat je za peníze. Jak si to zřejmě představuje nejedna z politických garnitur, ty naše nedávné nevyjímaje. Protože peníze potřebují mít hlavně svoji důvěryhodnost. A když se někde penězům nevěří, mohou si s nimi jejich vlastníci… Však víte, k čemu se dá používat něco takového, jako jsou bezcenné kousky papíru.