Stát není a zjevně ani nebude schopen uživit své důchodce. Důchodový systém je už hodně dlouho deficitní, a to ještě neodešly do důchodu takzvané Husákovy děti, tedy nejpočetnější generace, kterou už nenahradí dostatek mladších daňových poplatníků. A tak se reformuje a vymýšlí se kdeco, čím by se dali důchodci nějak zaopatřit. A s čím přišel například v úvodu zmíněný místopředseda Sněmovny Karel Havlíček? S nápadem, že by určitě nebylo marné, kdyby u nás zaplatili lidé spořící si na důchod výstavbu jaderných bloků elektráren. Vláda totiž podle pana Havlíčka sice penze reformuje, ale nejedná se o skutečné řešení problémů, protože žádná z navrhovaných a realizovaných změn neřeší příjmovou stránku věci. A když nebude mít důchodový systém dostatek příjmů, nemůže fungovat. A vzhledem k tomu, že nám elektřina je a bude zapotřebí, by tak mělo být dobré, kdyby si lidé mohli důchod zajistit právě investováním do výstavby jaderných bloků elektráren.
Česká republika bude totiž jaderné elektrárny potřebovat. A protože na ně nemá prostředky, nezbývá jí za současné situace jiná možnost, než si peníze na tento účel někde půjčit a zadlužit tak ještě víc stát. Zatímco kdyby se pro tento účel využily peníze, které si naši lidé šetří na důchod, zabily by se dvě mouchy jednou ranou. Stát by se nemusel zbytečně ještě více zadlužit a atomová energetika by byla pozdějším zdrojem zisků, ze kterých by se daly financovat rovněž problematické důchody. A stát by v takovém případě mohl investorům zajistit státem garantovanou výhodnou úrokovou sazbu.
A upřímně řečeno to nezní jako špatný nápad. Zejména když se současní a minulí vládnoucí politici navzájem oprávněně kritizují, že pro fungování důchodového systému v podstatě nic dobrého neudělali. Protože nezajistili dostatečné příjmy. Které by mohla atomová energetika nabídnout. Aspoň pokud by u nás jednoho dne nevyhráli jako třeba v Rakousku ekologové.