Vaše rodiče jsou toho názoru, že na co si nevyděláte, to si nekupujte? V některých případech mají pravdu, protože brát si na splátky topinkovač, domácí pekárnu a další zbytečnosti, to je opravdu na pováženou.
Třetina dluhů je naprosto zbytečná
Možná budete překvapení, ale výzkumy uvádějí, že spousta lidí se dostalo do dluhů opravdu zbytečně. Když si koupíte nějakou věc třeba za pět tisíc a splácíte ji rok, tak nejen, že něco přeplatíte, ale pak se třeba stane, že nebudete schopni z němého důvodu splácet a všechno půjde do kytek a z vašeho pěti tisícového dluhu bude mnohem vyšší dluh.
Průměrná výše půjčky v české Republice je 45 000 Kč. Může to být ale opravdu jenom průměrně, protože některé půjčky jsou okolo 10 000 Kč a některé zase třeba přes sto tisíc. Největší riziko je v tom, že lidé chtějí mít za každou cenu všechno nejnovější a tím pádem si pořád kupují nové modely telefonů, nové počítače a místo toho, aby si spravili starou věc nebo nějak vylepšili, tak si koupí raději novou a starou vyhodí nebo někomu dají.
Vzít si něco na splátky nebo si raději půjčit?
Myslíte si, že v tomhle rozdíl není? Mýlíte se, je v tom rozdíl v rychlosti získání peněz, výše úroků případně akontace a podobně. Pokud něco spěchá a je to pro vás opravdu důležité například se vám rozbije pračka nebo lednice a bez toho normálně fungovat nemůžete, zvlášť když máte rodinu, tak je lepší přijít normálně do prodejny, kde si vezmete spotřebič na splátky. Můžete také využít nejrůznější akce typu splátky bez navýšení, bez akontace a podobně.
Hlavní rozdíly
- Rychlost schvalování – u úvěru na splátky máte vše schválené do třiceti minut, pokud jste bonitní nebo neproblémový klient. U půjčky schvalování trvá dny.
- Minimum částky – banky si sami stanový minimum a to je řádově vyšší, než u nákupu na splátky
- Délka půjčky
Vždy si pečlivě v hlavě srovnejte, jestli se vám vyplatí si na danou věc půjčovat, jestli to opravdu potřebujete hned a nebylo by lepší si na to postupem času našetřit. Vyhnete se tak řadě zklamání.