Není byznys jako byznys

Říkává se, že peníze nesmrdí. A je to vlastně do značné míry pravda, a to i v přeneseném smyslu slova. Když se někdo dostane k penězům, často se nezajímá, odkud tyto pocházejí a co dobré nebo špatné za nimi vězí, a když někdo peníze potřebuje, také často přimhouří oko nad jejich původem, který nemusí být vždy košer. Ale jsou případy, kdy se…

Slovensko na EU vydělává

Již nedlouho poté, co došlo k rozpadu Československa, se dostali Slováci do ekonomických potíží. Inu, byli tou nerozvinutější částí federace, a současně to třeba měli i o něco dál k bohaté západní Evropě, a tak například záhy devalvovali svoji novou měnu, slovenskou korunu. Což jsme brali my Češi nejednou jako satisfakci. To Slováci za Československa říkali, jak je my Češi bereme…

Jací mají být dlužníci?

Do problémů se může někdy dostat kdokoliv. A když už někdo v problémech je, musí se někdy obracet na ostatní s prosbou o pomoc. Platí to pro kohokoliv, od toho posledního prosťáčka až třeba po celé státy. A ani v naší zemi tomu není jinak. Všichni víme, jak má postupovat a jak se chovat obyčejný smrtelník potřebující finanční pomoc. Musí si najít toho, kdo…

Evropa nám pomáhá

Je dobře známo, že když jsme se po sametové revoluci otevřeli světu, stali jsme se ‚chudými příbuznými‘ západní Evropy. Za železnou oponou jsme si po víc než čtyři desetiletí postupně pokřivovali a likvidovali svoji ekonomiku, a když jsme pak viděli, jak daleko nám svět utekl, bylo už dost pozdě. Najednou jsme zažili šok i závist. Jak jenom jsme záviděli Západu,…

Je Evropa výhodná?

Když přijde řeč na ekonomiku v rámci Evropské unie, zastáváme už od vstupu do ní nejednou dost rozporuplné názory. Jednou jsme rádi, když nám Evropská unie zrovna nějak pomáhá, a jindy jí zase nemůžeme přijít na jméno, to když po nás tato něco chce. A kdybych se vás tedy zeptal, zda je dobře, že v EU jsme, nebo ne, dočkal bych se…

NRR varuje

Naše vláda se aktuálně zaobírá myšlenkami na to, zda a jak eventuálně navýšit výdaje na školství, zemědělství a rezort vnitra. Například ministerstvo školství by rádo dostalo navrch osm set milionů na platy nepedagogických pracovníků, ministerstvo vnitra by chtělo další tři miliardy na posílení vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zemědělství dvě miliardy na podporu zemědělců v příštím roce. Ministerští páni tak jednají v rozporu s tím, co strany…

Obchody se začínají hýbat

Maloobchod nám začíná pomalu ožívat. Na rozdíl od předchozího období, kdy měli lidé v souvislosti s rostoucími cenami a poklesem reálných příjmů tendenci spíše šetřit a nejeden nákup si odepřít, začínají nyní tržby v maloobchodě pozvolna růst. A v lednu letošního roku dosáhl tento růst 2,4 procenta, což byl dvojnásobek ve srovnání s růstem prosincovým. Podle Českého statistického úřadu tak byl zaznamenán růst tržeb v maloobchodě…

Nevěřte všemu, co vám napíší

My lidé pochopitelně jen neradi platíme daně. Máme pocit, a to mnohdy oprávněný, že si náš stát od nás tolik peněz nezaslouží, respektive že nám za ně nenabízí dost. A jsme potom rádi, když se ukáže, že máme přeplatek na daních. Samozřejmě se v takovém případě neradujeme z toho, že jsme státu odvedli víc, než kolik bylo naší povinností, ale…

O hypotéky je zájem

Lidé potřebují peníze k mnoha různým účelům. Třeba i k tomu, aby si mohli pořídit své vlastní bydlení. Tedy aby si mohli koupit dejme tomu byt nebo dům. Jenže právě na takové nemovitosti je potřeba peněz skutečně velká, a tak se není čemu divit, když si lidé na tuto záležitost berou půjčky. Jmenovitě hypotéky. A protože jde o skutečně velké peníze a obvykle poměrně…

Jak se mají naše rodiny?

Už za dávných dob se říkalo, že děti jsou hodně drahé hračky. A kdo umí počítat, ten se vždy hravě dokázal přesvědčit o tom, že je to pravda. Děti jsou totiž skutečně něčím, co stojí velké peníze, a to vlastně už od prvních okamžiků jejich života. A když na to přijde, vlastně i ještě dříve, než se narodí. Výdajů, které s nimi…