V případě, že byste měli zájem o nebankovní hypotéku, budete muset ručit nemovitostí. Jedná se o zcela standartní postup, poněvadž hypotéka je takovým finančním produktem, který si vždycky vyžaduje zástavu nemovitosti.

 

Věřitel má díky tomu jistotu, že kdyby přestal dlužník platit, tak že si může peníze, které mu ještě dluží, vzít zpět „prostřednictvím domu”, který může zpeněžit v dražbě a uspokojit svoji pohledávku.

U solidního poskytovatele toto řešení bývá až jako poslední, a to většinou u případů, kdy dlužník nemá vůli se dohodnout, nebo prostě nekomunikuje.

Je to tedy pro věřitele jakási forma jistoty, kterou je třeba respektovat. Je to také jakási daň za to, že tolerují o něco nižší příjmy, že se nemusíte bát odmítnutí díky malému zápisu v registru, a že mírněji zkoumají bonitu hlavně u podnikatelských úvěrů.

Nebankovní společnosti půjčí „skoro všem“, a toto je způsob, jak mít jistotu, že neprohloupí.

 

Dlužník „ohrožuje“ svou nemovitost například tím, že by přestal úmyslně splácet, zatížil ji exekucemi.

Jinak se nemusíte o svou nemovitost vůbec bát. Díky tomu, že jste zvolili půjčku se zástavou, navíc budete mít mnohem zajímavější úrokovou sazbu a podmínky splácení než tehdy, když byste vsadili na nebankovní půjčku bez zástavy.

Jakou nemovitostí lze ručit?

Ručit můžete jakoukoliv nemovitostí, kterou máte ve svém osobním vlastnictví. Pokud žádná taková není, tak můžete ručit nemovitostí, která patří třetí straně. Nemovitost je stavba anebo pozemek, která je pevně svázána se zemí a kterou nelze přenášet. Co se dá považovat za nemovitost, kterou lze ručit?

  • Dům – například rodinný
  • Byt – soubor prostorů a místností, které splňují požadavky pro trvalý pobyt a které jsou pod společným uzavřením
  • Bytový dům – stavba, která obsahuje alespoň tři byty, podmínkou je, že minimálně polovina podlahové plochy je určená k bydlení
  • Pozemek – je část povrchu země, která je oddělená od ostatních sousedních částí hranicí
  • Komerční prostory – hotely, restaurace
  • Chaty a chalupy – rekreační budovy, které nejsou určené k trvalému bydlení
  • Družstevní byt (podmínky jsou trochu jiné, je potřeba, aby byla družstevní práva bytové jednotky převedena na půjčujícího)
  • A mnoho dalšího…

Pokud máte v plánu splácet opravdu pravidelně, řádně a bez problémů, a pokud si jste jistí, že na to budete mít peníze, tak se nebankovní hypotéky s ručením nemovitostí absolutně obávat nemusíte. Je to spíše jako pojistka proti lidem, kteří v tom vidí vidinu snadno získaných peněz a kteří poté nechtějí platit. Nemusíte mít tedy obavy o svůj dům, stačí pouze správně splácet a nedělat si další dluhy, které nejste schopni utáhnout.

Co se týče samotné nemovitosti, v případě, že máte zájem o půjčku, byste ji měli vhodně nafotit. Jedna či dvě fotografie nestačí, je dobré nafotit třeba kolem osmi fotek, a to jek zvenčí, tak i zevnitř.  Při ručení nemovitosti také nezapomínejte na povinnost dům pojistit. O tom se dočtete více v jiném článku.