O tento pojem se bude zabývat člověk, který z jakýchkoliv důvodů potřebuje odložit splátky, a to například na několik měsíců. Jedná se tedy o možnost, jak si na nějakou dobu ulevit od splátek, což znamená, že nebudete muset platit ani úvěrovou jistinu, ani samotný úrok. Dalo by se říct, že celý hypoteční úvěr se zmrazí a vy budete moci zatím vyřešit veškeré problémy, díky kterým jste museli přestat se splácením. Odklad splátek lze využít jak na začátku samotného úvěru, kdy začnete peníze splácet až třeba po celém roce, tak při trvání samotného úvěru, kdy potřebujete určitou úlevu od splácení.

Žádný dlužník by však neměl počítat s tím, že mu banka s žádostí o odložení splátek vyhoví. Banky totiž nemají povinnost splátky jakkoliv oddalovat, což v některých situacích může dlužníkovi pořádně zavařit. Zpravidla se však banky chtějí nějakým způsobem domluvit, neboť je to výhodné jak pro stranu dlužníka, tak pro stranu samotné banky, což znamená věřitele.

Co ovlivňuje výběr správného odkladu splátek?

Způsob doplacení splátek

Zde je nutné si uvědomit, že každá banka poskytuje jiné podmínky, co se týče způsobu doplacení. Jen si představte, jak by vám překazila radost skutečnost, kdy byste se dozvěděli, že vámi vybraný úvěr poskytuje báječnou možnost odkladu splátek, ale kromě toho také požaduje poté veškeré doplatky uhradit jednorázově. Nemusí se to zdát nějak odstrašující, ale když je měsíční splátka například 10 000 Kč a vy po jednom roce odkladu byste měli vše splatit naráz, mohlo by vás následných 120 000 Kč poměrně zaskočit. Nejčastěji je však doplatek realizován navýšením klasické splátky, popřípadě prodloužením doby splatnosti, což je nejčastěji ideální forma způsobu doplacení splátek.

Doložení důvodů, proč chcete využít odklad

Některé banky i nebankovní společnosti po vás mohou chtít i doložení důvodu, proč jste se pro odklad vlastně rozhodli. To nemusí být nic závažného, avšak samotná starost o to, jak to vše odůvodnit, by mohla někoho poměrně zdržet. Při výběru mezi možnostmi, které se budou tvářit stejně, je tedy rozumné vybírat podle toho, zdali chtějí, anebo nechtějí odůvodnění pro využití této služby.

Poplatky

Tak jako jsou poplatky za vedení úvěru, tak budou některé banky požadovat poplatky i za odklad splátek. Seriózní společnosti po vás žádné poplatky chtít nebudou, ty méně seriózní si mohou účtovat například částku v řádech stovek až tisíců.

Maximální doba odkladu splátek

Tento údaj je snad to nejdůležitější, co by mělo každého dlužníka zajímat. Zde se možnost značně liší. Zatímco některé banky se řídí standardy a nabízejí maximální dobu odkladu splátek celých šest měsíců, některé banky se snaží prorazit s něčím novým a nabízejí odklad splátek individuální, anebo na dobu určitou.

Jak samotný odklad probíhá

Někdy se můžete setkat s tím, že nebankovní či bankovní společnosti vám sice odklad splátek uznají, ale budou po vás chtít, abyste platili alespoň jistinu. To může prvotní nadšení z možnosti odkladu splátek sice značně pokazit, ale je dobré uvědomit si, že je lepší platit méně, než platit vše. Každopádně jsou standardní i odklady splátek, kdy se neplatí celá splátka.

V případě, že byste se dostali do situace, kdy byste nebyli schopni splácet, a nutně proto potřebujete nějakou podporu, anebo třeba pomoc či úlevu od splácení, je dobré poohlédnout se ještě po dalších možnostech, jak tuto situaci vyřešit. Neschopnost splácet hypoteční úvěr lze totiž vyřešit ještě další možností kromě odkladu splátek, a to pojištěním schopnosti splácet.