Nebankovní společnost je společnost založena za účelem zisku jejich majitelů. Důvod založení je tedy totožný s důvodem založení banky. V čem se tedy tyto dva objekty liší? ak se od sebe liší v současné době bankovní a nebankovní sektor? Banky jsou všechny pod dohledem České národní banky, která má v čele guvernéra. To v mnoha lidech vyvolává větší jistotu, že v případě, kdy by je banka „ošidila“, tak se jich někdo zastane.

Ano, je to tak, banky si rozhodně nemohou dovolit šidit své klienty, mít nepřiměřeně vysoké úroky a nabízet finanční produkty, které nejsou v souladu s nařízeními. Právě proto se spousta lidí rozhodne právě pro banky.

Nebankovní společnosti, které poskytují spotřebitelské úvěry, jsou také pod dohledem České národní banky, tudíž poskytování má svá pravidla a můžete mít jistotu podobnou u bankovního sektoru.

Nebankovní společnosti poskytující jen podnikatelské úvěry čili úvěry pro firmy, hypotéky bez registru a hypotéky bez doložení příjmu pro podnikatele dozor ČNB nemá, tudíž pokud s ní přijdete do křížku, budete to muset řešit pouze s ní.

V tom vidí spousta lidí obrovské riziko. Právě proto je velice důležité, abyste při výběru nebankovní společnosti měli na paměti pár zásad, které vám pomohou určit, zdali je nebankovní společnost, na kterou jste měli v plánu se obrátit, důvěryhodná či nikoliv.

Vždycky byste se měli řídit podle osobních zkušeností. Mají Vaši přátele nějakou zkušenost s danou nebankovní společností? Pokud ano, je dobré se zeptat na co nejvíce detailů a tím se ujistit, zdali je společnost opravdu důvěryhodná, anebo zdali vyhledat raději nějakou jinou. Pokud nemáte ve svém okolí někoho, kdo by měl osobní zkušenosti, je dobré zapátrat na internetu. Většinou se totiž dočtete různé recenze, které vám taktéž napoví, jak je na tom daná společnost s důvěryhodností a s dodržováním slibů.

Zkuste vyhledat i nějaké diskuze, kde si mohou klienti společnosti vyměňovat různé názory. V neposlední řadě byste si také měli pořádně prohlédnout webové stránky společnosti, protože ty toho také napoví mnoho. Pokud vypadají seriózně a upraveně, nezapomeňte ani na kolonku kontakty. Tam se přesvědčte o tom, jestli má společnost opravdové sídlo, IČ a tak podobně. To jsou znaky, díky kterým poznáte suverénní a spolehlivou nebankovní společnost, která Vám je doopravdy ochotná pomoci s vaší finanční situací.

Jak sami vidíte, rozhodně není důvod se obávat a vždycky výhradně směřovat pouze do banky.

Základem je zkrátka ostražitost. Pokud nic nepodceníte, tak Vás nikdy nenapálí jak banka, tak ani nebankovní společnost.

V posledních letech se navíc tento sektor poměrně rozvinul, existuje mnohem více společností, a ty nedůvěryhodné a podvodné pomalu, ale jistě zanikají. Buďte tedy chytří a využijte výhody nebankovních společností, které zaujmou většinu své klientely hlavně produktem, který si říká americká hypotéka neboli nebankovní hypotéka.