Tento pojem skrývá možnost spojit větší množství úvěrů jednoho dlužníka do nového, jednoho celého úvěru. Po vytvoření jednoho celého úvěru budou z částky, která bude placena dlužníkem, placeny veškeré nesplacení pohledávky dlužníka, které spadají pod konsolidaci. Konsolidace úvěrů má mnoho výhod a pro její využití se rozhoduje stále větší množství lidí. Obrovskou výhodou je velká úspora, která je vytvořena především snížením měsíční splátky o jednotlivé poplatky dílčích půjček. Klient v mnoha případech může využít i předčasné splacení zdarma, což však není vždy možné, záleží na konkrétní bance a nastavení jejich podmínek. Další výhoda, která ušetří mnoho času a starostí, je skutečnost, že dlužník již nebude mít tolik starostí se správou jednotlivých úvěrů, neboť se bude zabývat pouze jedním, a to tím spojeným.

Co se však týče nevýhod, které plynou z konsolidace úvěrů, je to především navýšení doby splatnosti. To nemusí být až taková nevýhody, ale pokud bude z dvaceti let splácení najednou pětadvacet let splácení, určitě to není nic příjemného.

Po výčtu a nevýhod lze s klidným svědomím říci, že klient, který se pro konsolidaci rozhodne, je velmi rozumný a dělá správnou věc. Takřka v každém případě si totiž klient konsolidací skutečně pomůže, ne jako tomu je u ostatních finančních služeb, které jsou často vedeny jen jako marketingový tah.

V jakých případech byste se měli pro konsolidaci úvěrů rozhodnout?

Stávající splátky všech vašich úvěrů jsou natolik vysoké, že omezují váš rodinný rozpočet – Nejste schopni žít ve své domácnosti bez ukrutného omezování? To zkrátka znamená to, že měsíční splátka všech úvěrů je natolik vysoká, a vy proto nemůžete nakupovat základní lidské potřeby pro život, což zahrnuje bydlení, jídlo, popřípadě léky. Do základních lidských potřeb však nepatří zábava, jako je kino, anebo alkohol a cigarety.

Snížení splátky by vám dovolilo si část peněz odkládat do úspor a jimi platit nečekané výdaje – V případě, že byste vycházeli s penězi od měsíce k měsíci a nemohli byste si šetřit na nečekané výdaje, mohlo by se stát, že v případě nějakých nenadálých událostí, byste měli problémy s tím vše finančně zvládnout a museli byste tuto nečekanou situaci vyřešit dalším úvěrem. Proto je lepší využít konsolidaci úvěrů a díky snížené splátce si každý měsíc odkládat nějaké peníze bokem.

Výše zaplacené částky nového úvěru by byla menší, než u stávající úvěru – Někdy se vyplatí přemýšlet o konsolidaci i v případě, kdy vám žádné problémy nehrozí, ale zkrátka jste zjistili, že při využití této služby byste celkově zaplatili za úvěr méně, než kdybyste vše nechali tak, jak to je nyní. Určité je tedy chytré využít konsolidační kalkulačku, která vám může vypočítat výhodnost v případě rozhodnutí se pro konsolidaci a navrhnout vám také vhodné řešení.