Bonita je ve světě půjček pojmem, který charakterizuje schopnost klienta splácet věřiteli řádně, včas a bez problémů peníze, které mu půjčil.

Co to vlastně ale je, jak se to vypočítá, a co to znamená pro vás, pro zájemce o úvěr?

Jedná se o hodnotu, kterou získáme tehdy, když vezmeme v potaz spoustu faktorů, jako je výše vašeho platu, dalších příjmů, dokonce i třeba počet dětí anebo profese.

Ze všech těchto faktorů vzejde nějaká hodnota, která určuje, jak moc je pro banky klient věrohodný.

Čím vyšší bonita, tím lepší úroková sazba. Zkoumání bonity je to totiž svým způsobem i poměrně veliký zákrok do soukromí, protože poskytovatel o vás bude vědět více, než třeba někdo z vašich blízkých.

Nebojte se, každý poskytovatel by měl ctít Vašeho soukromí a podobně jako právník, nebo lékař (i když není vázán přísahou by měl dbát diskrétnosti).

Pokud by se dokonce stalo, že by byla vaše bonita příliš nízká, tak by vám banky ani půjčit nemusely.

To je tedy další obrovská výhoda nebankovních společností, vaše soukromí a tak podobně si můžete nechat zcela pro sebe.

 

Nebankovní společnosti mají menší nároky na posouzení například bankovních a nebankovních registrů. Příjem hraje roli všude. Nikdo nechce, abyste se stali neplatiči.

 

Výše příjmu – To je samozřejmě nejdůležitější faktor, který hraje největší roli. Výše vašeho platu totiž dodává věřiteli jistotu toho, že peníze doopravdy máte a že jste schopni splácet. Pro potvrzení o výši příjmu budete muset jít za svým zaměstnavatelem, který vám ho vystaví.

  • Věk – Velice mladí lidé anebo naopak senioři jsou v tomto ohledu nejvíce znevýhodnění. Nejlépe na tom jsou naopak lidé v pokročilém věku s dobrou kariérou a stabilním zázemí.
  • Vzdělání – Jste teprve student? Jste čerstvě po škole? Máte jenom výuční list? V takovýchto případech banky jásat příliš nebudou. Ve výhodě budou samozřejmě ti, kteří mají vysokoškolský titul a našlápnuto na skvělou kariéru.
  • Rodinný stav – I to, jestli jste vzatí, rozvedení aneb třeba svobodní hraje obrovskou roli. I počet vyživovaných dětí má vliv na to, jaká bude vaše bonita.
  • Profese – Tento faktor úzce souvisí s platem, čím lepší profese, tak tím pochopitelně lepší platové ohodnocení. Pro banku tedy budete mnohem atraktivnějším žadatelem o úvěr.

To je pouze malý výčet toho, na základě, čeho banky posuzují bonitu neboli schopnost dlužníka řádně splácet.

Pokud chcete v některých aspektech větší toleranci, tak není od věci vsadit na pomoc nebankovních společností, které se se zjišťováním bonity žadatele také zabývají. Ale bývají mírnější v mnoha ohledech. Příjem však zjišťují všichni.

Je to tak lepší pro ně, ale samozřejmě i pro vás, protože máte lepší šanci získat skvělou půjčku, a zároveň nemusíte nikomu sdělovat ani tak citlivé a osobní informace.