Máte pocit, že náplň vaší práce vám nějakým způsobem dělá zdravotní komplikace nebo by je mohla časem vytvořit? Pokud děláte v nepřiměřeně upraveném prostředí, kdy jste pod velkým psychickým a také fyzickým tlakem, tak určitě využijete příspěvek, který by vám měl alespoň z části vykompenzovat vaše všechny rizika.

Do takového zaměstnání se řad třeba pedagogové, vedoucí skupiny na VOŠ, vychovatelé, třídní učitelé na základní škole a na střední škole. Jedná se spíše o psychickou zátěž, kterou vám zaměstnání způsobuje. Může to být individuální a každý zaměstnanec se s tím dokáže vypořádat jinak.

Pět skupin dle příplatku

  1. Psychická zátěž – dvousměnný provoz, pedagogická činnost
  2. Pedagogická činnost – práce učitele (třídního), zdravotnické zařízení, sociální zařízení, třísměnný provoz
  3. Značná míra neuropsychické zátěže- ozbrojené síly, bezpečnostní sbory, pracovníci v podzemí, údržba pozemních komunikací
  4. Největší míra psychické zátěže – piloti, výsadkáři, potápěči, policie
  5. Nejen psychická zátěž, ale ohrožení na zdraví a životě – výkonní letci, válečné konflikty

První skupina má nárok na příplatek v podobě 500 – 1300 Kč. U druhé skupiny se jedná o vyšší částku peněz, která činní 750 – 2500 Kč. Třetí skupina je na tom následovně – 1250 – 5000 Kč. Čtvrtá skupina má nárok až na 7 000 Kč a poslední skupina až na 10 000 Kč.

Jak se vše posuzuje?

Vše se odvíjí od druhu vašeho zaměstnání a skupiny, ve které se dle tabulek nacházíte. Všechno je dle tabulek a to kromě dvousměnného a třísměnného provozu, který se opravdu posuzuje individuálně

Našli jste své zaměstnání v některé skupině nebo máte pocit, že byste na tento příspěvek měli mít nárok? Určitě zažádejte, za to rozhodně nic nedáte. Máte na to ze zákona právo.

Celkovou výši takového příplatku určí zaměstnavatel dle konkrétního pracoviště a podmínek.