Každý, kdo chce žít v nějakém státním zřízení, musí plnit dané podmínky, které stát určil. Jednou z nich je i placení daní. Vlastníci nemovitostí v České republice jsou tedy povinni každým rokem zaplatit daň z nemovitých věcí. Dříve se označovala tato platba státu jako daň z nemovitostí.

  • Oproti ostatním daním se tato v jedné věci liší.
  • Neplatí se zpětně, ale dopředu.

 

Daň z nemovitosti sestává z daně z pozemku a daně ze staveb a jednotek.

Předmětem jsou všechny pozemky, budovy, inženýrské sítě a jednotky, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Plátcem je ve velké většině sám vlastník. V některých případech to může být nájemce či pachtýř. Ve výjimečných případech se jedná i o uživatele pozemku. Jsou však stavby, na které se povinnost platit daň nevztahuje.

  • Osvobozeny jsou obytné domy, které mají v majetku držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P, kteří pobírají příspěvek na živobytí.
  • Od daně z nemovitosti mohou být osvobozeny i některé pozemky.

K přiznání k dani z nemovitostí dochází jen jednou. Není tedy nutné každým rokem dokládat přiznání jako například u daně z příjmů. Nové přiznání se podává logicky jen v tom případě, pokud došlo k nějaké změně.

  • Což znamená k nabytí nové nemovitosti nebo jste uskutečnili nějaké výraznější změny na svém nemovitém majetku.

Majitel nemovitosti je povinen podat přiznání do konce ledna. Jestliže poslední lednový den připadá na víkend, termín se posune na další pracovní den. Pro přesné určení je dobré pořídit si daňový kalendář. Buď v klasické tištěné podobě nebo si ho můžete vyhledat na daný rok na internetu. Samotná daň je splatná k poslednímu květnu. Tento den ale už musí finanční úřad peníze obdržet. Není tedy možné je teprve ten den posílat. Když datum, pro který je určena splatnost, připadá na víkend, pak se opět posouvá na následující pracovní den.