Fixací se rozumí minimální doba, po kterou zůstane úroková sazba stejná, jako tomu bylo při sjednání.

Úroková sazba tedy není ovlivněna stavem ekonomiky a finančního trhu.

V praxi to tedy znamená, že pokud sjednáte nebankovní hypotéku s úrokovou sazbou 5 % a fixací na 4 roky, tak po celé čtyři roky se budou vaše úroky vypočítávat z této úrokové sazby, i kdyby se situace na trhu rapidně změnila.

Váš věřitel totiž nemá právo během fixace s úrokovou sazbou, jakkoliv hýbat.

Co dělat, pokud se během fixace objeví na trhu nějaká zajímavější nebankovní hypotéka, která nabízí o poznání nižší úrokovou míru?

V takovém případě hypotéku refinancovat nemůžete, pokud tedy nechcete platit zbytečně vysoké sankce.

Refinancování bez sankce je možné až po uplynutí fixační doby. Fixace je tedy výhodná, i nevýhodná, záleží na tom, jak se bude vyvíjet finanční trh.

Pokud se situace zhorší a úroky se budou zvedat, tak si můžete pískat, avšak pokud tomu bude naopak, tak je fixace bohužel pouze překážkou.

Co se týče nebankovních společností, tak ty jsou v dnešní době opět o krok dopředu.

V mnohých případech totiž nabízejí možnost předčasného splacení bez poplatku i v době fixace, což je samozřejmě nesmírně výhodné z pohledu dlužníka.

Proto se vždycky před uzavřením úvěru neváhejte informovat ohledně podmínek předčasného splacení v období fixace, ať máte představu, zdali vás budou čekat případné sankce, anebo jestli to půjde i bez zbytečných poplatků navíc.

Vždycky je dobré vsadit spíše na půjčku, kde máte možnost fixace. Přeci jenom nedokážete odhadnout, jak bude situace na trhu vypadat za pár let. Je možné, že se zlepší, ale co když se rapidně zhorší? Je lepší mít jistotu, kterou fixace představuje.